PS20AC1WL
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
1-Pole Lock Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V
Application Sector
Commercial
- Commercial
- Industrial
- Send
- Save as PDF
Features
- External screw-pressure-plate back and side wired. Accepts #14 - #10 AWG copper or copper-clad conductors.
- Heavy-gauge one-piece copper alloy contact arm virtually eliminates contact bounce.
- Cam controls fast ''make'' and positive ''break'' to minimize arcing.
- Heavy-duty bumper pads for quiet operation.
- High strength thermoplastic polycarbonate toggle.
- Back body made of glass-reinforced nylon.
- Locking support provides resistance to face and back body separation.
- Oversized silver alloy contacts for long life and better heat dissipation.
- Grounding terminal is standard.
- Shallow design for ease of installation.
- Strap nickel-plated steel with integral ground.
- Auto-ground clip assures positive ground.
- For covering patents, see www.legrand.us/patents.
Specifications
General Info
| Color | White | ||
| Type | Switch | ||
| Material | Thermoplastic | ||
| Finish | Matte | ||
| Application Sector | Commercial, Industrial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | Mexico | ||
| Features | Chemical Resistant | ||
| Wall Plate Included | No | ||
| Number of Switches | 1 | ||
| Switch Type | Toggle | ||
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty | ||
| Standard | UL20, FEDSPEC | ||
| UPC Number | 785007196450 |
Dimensions
| Product Depth US | 1.073 in | ||
| Product Height US | 2.375 in | ||
| Product Width US | 1.32 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | 140597 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 20 A | ||
| Connection Location | Back and Side | ||
| Requires Neutral Wire | No | ||
| Wire Connection Type | Screw Terminals | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Load Rating | 20 A @ 120/277 VAC | ||
| Load Type | CFL, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED, Universal, Xenon | ||
| Mounting Type | Wall Box | ||
| Number of Gangs | 1 | ||
| Number of Poles | Single Pole | ||
| Horsepower Rating | 1 HP @ 120 VAC, 2 HP @ 240 VAC | ||
| Throw Type | Single Throw | ||
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #10 AWG | ||