Is the CSB20ac2-w motor rated?
Asked by: Jessie
This device is motor rated, however I would recommend using the PS20AC2HP as an alternative.
Answered by: Wiremold Tech Support
Date published: 2023-06-01
Can I use a 2-pole switch (CSB20AC2) as a disconnect for a 480V/48V control transformer? The ungrounded conductors feeding the transformer are each 277V to ground (480V between conductors) and are supplied by a 20A branch circuit.