RFBA2R30 Wiremold
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 5ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Grade Above Grade
Number of Gangs 2 Gang
Features
  • Universal sized conduit feed: Meets all requirements for each box. 2- and 4-gang shallow boxes accept a 1”” conduit feed, while all standard boxes accept a 2”” conduit feed.
  • Removable dividers post-pour: Fully adjustable before and after the concrete pour.
Specifications
General Info
Type Floor Box
Material Steel
Application Sector Commercial
Product Line Wiremold
Country Of Origin Mexico
Installation Location Above Grade
Number of Knockouts 14
Warranty Type 1-Year from Installation or 2-Years from Day of Sale
Standard UL514
UPC Number 786564105336
Dimensions
Product Depth US 3.0 in
Product Length US 17.75 in
Product Weight US 12.78 lb
Knockout Size 1 in, 1-1/4 in, 3/4 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  QCIT
cULus Listed  Yes
Trade Programs
USMCA Yes
Additional Information
Product Environmental Profile Yes
Technical Information
Box Type Above-Grade
Box Capacity 2 Gangs
Service Capacity Dual
Floor Type Carpet, Concrete, Polished Concrete, Terrazzo, Tile, Wood
Indoor/Outdoor Indoor
Depth Behind Device Plates 3 in
Minimum Floor Depth 3 in