25DTP-E10 - 25DTP Series Steel Tele-Power Pole (Ivory)
25DTP-E10 Wiremold
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Two sections of a two-compartment (power and communication) pole (5'4"" (1.626m) base + 5' (1.524m) extender) assembles to form a 10' 4"" (3.148m) pole. Nominal material thickness .040"" (1.0mm). Ivory or gray boot base. Factory wired with fed-spec general grade 20A 125V duplex style receptacles. An 8"" (203mm) cover at top front (power side) of pole is removable for making power wiring connections. KOs provided in removable cover for RJ11/RJ45 and modular furniture communication connectors. Mounting hardware, entrance end plate and two ceiling trim plates furnished.
Color Ivory
Features
  • Add power receptacles or devices to existing modular Tele-Power Poles. Includes one receptacle mounting bracket. Face diameter of single receptacle: 1.38" -1.40" (35mm - 36mm).
Specifications
General Info
Color Ivory
Product Series Steel Tele-Power
Type Pole
Material Steel
Application Sector Commercial
Product Line Wiremold
Country Of Origin United States
Warranty Type 1-Year from Installation or 2-Years from Day of Sale
Standard cULus Listed, Multioutlet Assemblies: File E15191, E178348
UPC Number 786776172539
Dimensions
Product Length US 124.0 in
Product Width US 2.83 in