  • clientName_legrand
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 6ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Through Tru-Universal technology, this sofTap Registered smart dimmer switch works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture. Pair with an adorne Wireless Smart Dimmer with Netatmo to gain easy 3-way control. Smart Lighting lets you set the exact lighting you need, from anywhere, adding safety and convenience to your home. And delivering it all with unprecedented range and reliability, adorne Registered with Netatmo leverages leading Netatmo technology to provide an ideal solution for larger homes with many smart products. Start with the Smart Gateway to establish a robust and dedicated mesh network, then add smart switches, smart dimmer light switches and smart outlets to build a solution that perfectly fits a home’s unique space and needs. Made exclusively for use with Wall Plates from the adorne Registered Collection, sold separately.
Color White
Quantity
In Stock
Add To Cart Button Ready
Where To Buy
Features
  • Smart Gateway REQUIRED.
  • Works with virtually any 120V dimmable bulb or fixture (excludes 0-10V).
Specifications
General Info
Color White
Type Dimmer
Material Polycarbonate
Finish Gloss
Application Sector Commercial, Multi-Dwelling Unit, Residential
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Features Smart Lighting, With Netatmo
Wall Plate Included No
Number of Switches 1
Switch Type sofTap
Warranty Type 2-Year Limited Warranty
UPC Number 785007380811
Works With Amazon Alexa, Apple Home Kit, Google Home
Dimensions
Product Depth US 1.53 in
Product Height US 4.19 in
Product Width US 1.73 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
FCC Compliant Yes
cULus ListingNumber  E95219
cULus Listed  Yes
Additional Information
Technical Information
Requires Neutral Wire Yes
Seismic Tested No
Wire Connection Type Internal Terminal Screw
Dimming Compatibility Forward or Reverse Selectable Phase
Connection Wired
Frequency Rating 60 Hz
Indoor/Outdoor Indoor
Load Rating 120V 250W 2.1A (CFL - Reverse Phase Only), 120V 250W 2.1A (EFL - Reverse Phase Only), 120V 250W 2.1A (ELV - Reverse Phase Only), 120V 250W 2.1A (LED - Reverse Phase Only), 120V 450W (ELV - Reverse Phase Only), 120V 450W (Halogen - Reverse Phase Only), 120V 450W (Incandescent - Reverse Phase Only), 120V 450W 3.8A (CFL - Forward Phase Only), 120V 450W 3.8A (EFL - Forward Phase Only), 120V 450W 3.8A (LED - Forward Phase Only), 120V 700W (Halogen - Forward Phase Only), 120V 700W (Incandescent - Forward Phase Only)
Load Type CFL, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED
Mounting Type Wall Box
Number of Poles Multi-Location, Single Pole 3-Way
Number of Wires 4
Voltage 120 VAC
Wire Size #14 - #10 AWG
Reviews
Date published: 2024-01-17
Date published: 2024-06-01
Rated 5 out of 5 by from Get Smart! We installed Adorne wireless smart switches and outlets in our newly constructed home in Savannah GA. The installation process was easy, just like putting in regular switches and outlets. Setting up your network is easy too. Just download the App and start adding your smart switches and outlets. All you need to do is name the switches and outlets and place them in the appropriate room on the App. It literally takes less than a minute per switch. You then can control your lights and outlets from your phone or IPad or both. Schedule your lights to come on and go off. Do it anywhere. See what lights are on from the App. Schedule an outlet to come on and go off. Add a wireless switch anywhere to make a 3 way switch. Install or add as many smart switches as you like. The look of the Adorne switches and outlets is so much nicer than the standard wall plates that are commonly used. Look into the Wave switch. They also have standard paddle switches when you don’t need a wireless. The App shows how much energy you’re using. We love the Adorne line by LeGrand.
  • y_2026, m_5, d_12, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_46, tr_61
  • clientName_legrand
  • CLOUD, getReviews, 3ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Can I use the wired Adorne SMART dimmer with LED fixtures and bulbs?
Asked by: Anonymous
Answered by: Pass & Seymour Technical Support
Asked by: Anonymous
Answered by: RobSee
Answered by: Tech Support
Asked by: Arturo Levenfeld
Answered by: Bill
Asked by: Leo
Answered by: LeKyle
Is this switch compatible with Visual Comfort's Entra CL 3IN (ENCL3RRF-L12WD31DN-S-W) ?
Asked by: Dave
The adorne with Netatmo Dimmer (WNAL50W1) support the following: Max. load rating: • Incandescent: 700W Forward / 450W Reverse • MLV: 500VA • ELV: 700W Forward / 450W Reverse • EFL: 4.5A Forward / 2.1A Reverse • CFL and LED: 4.5A Forward / 2.1A Reverse Min. load rating: • Incandescent: 20W • MLV: 20VA • ELV: 20W • EFL: 50mA • CFL and LED: 50mA If you have any other questions or comments, please get in touch with us at (800) 223-4185 8:00 a.m. – 6:00 p.m. EST or by email at Tech.Support@legrand.us.