APTR15TM4
adorne Collection
adorne® Outlet Module 15A, Titanium is rated
out of
5 by
2.
General Info
| Color | Titanium | ||
| Type | Outlet | ||
| Material | Polycarbonate | ||
| Finish | Satin | ||
| Application Sector | Residential | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | China | ||
| Number of Receptacles | 2 | ||
| Receptacle Type | Double | ||
| UPC Number | 786776178135 |
Technical Information
| Amperage | 15 A | ||
| Connection | adorne under-cabinet track mounted | ||
| Connection Type | Wired | ||
| Environmental Conditions | 95% (relative humidity, non-condensing) | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Is Tamper-Resistant | No | ||
| Is Weather Resistant | No |
Resources
Installation Instructions
Brochure
Specifications
Supporting Document
Customer CAD PDF
Reviews
Rated 5 out of
5
by
kchung02 from
adorne® Outlet Module 15A
We went with the whole Legrand package. Outlets, lights, dimmers. LOVE!!!
Date published: 2022-05-09
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Questions & Answers
Example:
Part #: APCB6W2
Date published: 2024-06-26
Are these under counter light + receptacle strips currently available?
Thank you for your inquiry. The part number APTR15TM4 has been discontinued.
The Under Cabinet Track receptacles get their power from either a Control Box or Direct Wire Connector and they will accept both #12 and #14 AWG wire.
The under cabinet receptacles are 15A that are installed on a 20A circuit. The GFCI protection can either come from a Control Box with GFCI or at the breaker panel.