LC8-120/277 Wattstopper
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 6ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Features
  • Versatile panel for simple control of indoor and outdoor lighting
  • Easy-to-use touchscreen interface with onscreen help
  • Accommodates single-pole and two-pole relay modules
  • Astronomic system clock with 16 schedules for flexibility
  • Compatible with low voltage switches, occupancy sensors and photocells
Specifications
General Info
Color Green
Product Series LC8
Type Relay Panel
Material Steel
Finish Painted
Application Sector Commercial
Product Line Wattstopper
Country Of Origin China
Features 8 Inputs for Low Voltage Switches, LCD Screen, Touchscreen
Installation Location Wall
Warranty Type 1-Year
Standard UL
UPC Number 754182931804
Dimensions
Product Depth US 2.9 in
Product Height US 14.4 in
Product Volume US 517.8 cu in
Product Width US 12.4 in
Product Weight US 8.6 lb
Additional Information
DesignLights Consortium Qualified System Yes
Security   Yes This product is ioXt certified
Technical Information
Compatibility AS-100, EM-24D2, LVSW
Gauge 14
Indicator Relay Status LED
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120/277 VAC
Line Frequency 50 Hz, 60 Hz
Load Rating 20 A @ 120/277 VAC, 20 A @ 208 VAC, 20 A @ 240/480 VAC (2 phase)
Location Rating Dry
Mounting Type Screw Holes
Number of Poles Double Pole, Single Pole
Number of Ports 16
Timer Type Astronomical
Number of Relays 8
Operating Temperature 32°-122°F
Operating Temperature Max 122 °F
Operating Temperature Min 32 °F
Operating Humidity 5-95% RH (Non-Condensing)
Output Voltage 24 VDC
Horsepower Rating 1 HP @ 208/240 VAC, 1/2 HP @ 120 VAC
Power Supply 120 - 24VAC
Bus Power Supply 500 mA @ 24 VDC