L2EVSE40ACP1450 Pass and Seymour
Non-Networked Level 2 Plug-In EV Charger is rated 5.0 out of 5 by 11.
  • y_2026, m_5, d_13, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_11
  • clientName_legrand
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 7ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Out of Stock on Legrand.us
Where To Buy
Features
  • Ready-to-use unit comes preassembled with flexible cord whip and NEMA 1450 plug.
  • Features an 18-foot charging cable for easily reaching multiple parking spots.
  • Power Deliver: 9.6 KW @40A
Specifications
General Info
Color Black
Type Charging Stations
Material Polycarbonate
Finish Matte
Application Sector Residential
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Warranty Type 1-Year Limited Warranty
Standard cETLus, FCC, IC, Energy Star, CA Prop 65, RoHS
UPC Number 785007442731
Dimensions
Product Depth US 3.7 in
Product Height US 7.1 in
Cable Length 18 ft
Product Length US 7.1 in
Product Width US 3.7 in
Product Weight US 15.0 lb
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
FCC Compliant Yes
ETL Listed Yes
Additional Information
Technical Information
Amperage 40 A
Seismic Tested No
Connection SAE J1772 Connector (North America Standard)
Connection Type Hardwired, Plug-In
Connector 1 SAE J1772
Enclosure Type NEMA 3R
Environmental Conditions 95% (relative humidity, non-condensing)
Indoor/Outdoor Both
Mounting Type Pedestal
NEMA Configuration Code NEMA 14-50
Wattage 9600 W