  • clientName_legrand
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 57ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Take comfort in the convenience of controlling your lights from any smart device, from anywhere. The Smart Plug-In Dimmer, Wi-Fi offers precise light level control, and the ability to set scenes and schedules, all from any smart device. Or, just ask Alexa or Google to turn the lights on for you. Combining classic design and advanced functionality with simple connection among existing smart home solutions using your home’s wireless network, Smart Lighting from the radiant® Collection sets the exact lighting you want – when and where you need it. Tru-Universal Dimmers work with virtually any 120V dimmable bulb or fixture, adjusting to the exact light level you want, without the flicker.
Features
  • Provides dimmable control of table and floor lamps using any 120V dimmable bulb.
  • Installs easily, no wiring required. Simply plug in to an existing 120V electrical outlet.
  • Just ask Amazon Alexa or Google Assistant to turn on the lights.
  • Know your home is secure, even when you're away.
  • Set the exact lighting level you need.
Specifications
General Info
Color White
Finish Gloss
Application Sector Residential
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Features Plug-In
Switch Type Button, Push
Warranty Type Limited Lifetime Warranty
UPC Number 785007235869
Works With Amazon Alexa, Google Home
Dimensions
Product Depth US 1.31 in
Product Height US 2.0 in
Product Width US 3.0 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus Listed  Yes
Technical Information
Wire Connection Type Plug-In
Dimming Compatibility Forward or Reverse Selectable Phase
Frequency Rating 60 Hz
Indoor/Outdoor Indoor
Load Type CFL, Halogen, Incandescent, LED
Mounting Type Plug-in
Number of Poles Single Pole
Voltage 120 VAC
Reviews
Date published: 2019-12-25
Date published: 2018-11-17
  • y_2026, m_5, d_12, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_35
  • clientName_legrand
  • CLOUD, getReviews, 20ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Asked by: ajg88
Answered by: Legrand Technical Support
Is this compatible with the adorne hub?
Asked by: Marco
Answered by: Wiremold Tech Support
Is your WIFI dimmable outlet compatible and operational (dimmable) connected in front of a low voltage landscape lighting transformer (300W 12VAC output) running LED bulbs? I have had issues running 12VDC output through a Dekor dimmable WIFI device.