CSB20AC3W
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Construction 3-Way Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V. These switches offer excellent value while meeting federal specification standards. External screw-pressure-plate back wiring enables fast installation and superior electrical connections. Rugged construction shrugs off hard use and abuse.
- Send
- Save as PDF
Features
- One-piece brass alloy contact arm for reliable electrical performance.
- One-piece steel strap with integral ground is plated for corrosion resistance.
- High strength thermoplastic polycarbonate toggle resists breaking and chipping under heavy abuse.
- Heavy-duty toggle bumpers for smooth and quiet operation.
- Available with side wire or external screw-pressure-plate back and side wire models capable of accepting #14 to #10 AWG copper or copper-clad wire.
- Cam designed for fast make with positive break action to minimize arcing and prolong switch life.
- Oversized silver alloy contacts for longer dependable switch life.
- Tri-drive terminal and mounting screws.
- For covering patents, see www.legrand.us/patents.
Specifications
General Info
| Color | White | ||
| Type | Switch | ||
| Material | Thermoplastic | ||
| Finish | Matte | ||
| Application Sector | Commercial, Industrial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | Mexico | ||
| Features | Single Piece Plated Steel Mounting Strap | ||
| Wall Plate Included | No | ||
| Number of Switches | 1 | ||
| Switch Type | Toggle | ||
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty | ||
| UPC Number | 785007126297 |
Dimensions
| Product Depth US | 1.073 in | ||
| Product Height US | 3.281 in | ||
| Product Width US | 1.32 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | 140597 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 20 A | ||
| Connection Location | Back and Side | ||
| Requires Neutral Wire | No | ||
| Seismic Tested | No | ||
| Wire Connection Type | Screw Terminals | ||
| Contact Configuration | One piece brass alloy contact arm | ||
| Contact Rating | Oversized silver alloy contacts | ||
| Degree of Protection | 1500V Dielectric Withstand Voltage | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Load Rating | 20 A @ 120/277 VAC | ||
| Load Type | CFL, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED, Universal, Xenon | ||
| Mounting Type | Wall Box | ||
| Number of Gangs | 1 | ||
| Number of Poles | 3-Way | ||
| Horsepower Rating | 1 HP @ 120 VAC, 2 HP @ 240 VAC | ||
| Throw Type | Double Throw | ||
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #10 AWG | ||