PT15AC1WSL
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Single-Pole Illuminated Toggle Switch, 15A 120/277V
- Send
- Save as PDF
Features
- One-piece toggle molded from chemical-, impact-, and heat-resistant thermoplastic.
- Impact- and chemical- resistant cover.
- One-piece nickel-plated mounting strap for superior corrosion resistance.
- Auto-ground clip assures positive ground.
- Shallow design for easier installation.
- Heavy-duty bumpers for quiet, smooth operation.
- No exposed terminals create a finger-safe application before, during, and after installation.
- For covering patents, see www.legrand.us/patents.
Specifications
General Info
| Color | White | ||
| Type | Switch | ||
| Material | Thermoplastic | ||
| Finish | Matte | ||
| Application Sector | Commercial, Industrial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | Mexico | ||
| Features | PlugTail | ||
| Wall Plate Included | No | ||
| Number of Switches | 1 | ||
| Switch Type | Toggle | ||
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty | ||
| Standard | UL 20, FEDSPEC | ||
| UPC Number | 785007108040 |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | 140597 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 15 A | ||
| Connection Location | Back Only | ||
| Requires Neutral Wire | No | ||
| Wire Connection Type | PlugTail | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Mounting Type | Wall Box | ||
| Number of Gangs | 1 | ||
| Number of Poles | Single Pole | ||
| Throw Type | Single Throw | ||
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #12 AWG | ||
| Voltage | 120/277 V |
Resources
Specifications
BIM Models
Supporting Document
Sell Sheet
Guide Form Specifications
Reviews
Questions & Answers
PILOT LIGHTED SWITCHES (LIGHTED WHEN ON) BACK & SIDE WIRE
-PS15AC1CPL - Clear
Date published: 2024-12-30
Recently Viewed
Added to Favorites
Go to favorites
Remove from favorites?
Something went wrong. Please try again later.
PT20AC3WSL | Pass and Seymour
PlugTail® Specification Grade 3-Way Illuminated 20A Toggle Switch