WNAL10G1
adorne Collection
adorne® Smart Switch with Netatmo, White is rated
out of
5 by
107.
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Quantity
In Stock
- Send
- Save as PDF
Features
- Smart Gateway REQUIRED.
Specifications
General Info
| Color | Graphite | ||
| Type | Switch | ||
| Material | Polycarbonate | ||
| Finish | Metallic | ||
| Application Sector | Commercial, Multi-Dwelling Unit, Residential | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | China | ||
| Features | Smart Lighting, With Netatmo | ||
| Wall Plate Included | No | ||
| Number of Switches | 1 | ||
| Switch Type | sofTap | ||
| Warranty Type | 2-Year Limited Warranty | ||
| UPC Number | 785007380804 | ||
| Works With | Amazon Alexa, Apple Home Kit, Google Home |
Dimensions
| Product Depth US | 1.53 in | ||
| Product Height US | 4.19 in | ||
| Product Width US | 1.73 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| FCC Compliant | Yes | ||
| cULus ListingNumber | E350248 | ||
| cULus Listed | Yes |
Additional Information
Technical Information
| Amperage | 15 A | ||
| Connection Location | Back Only | ||
| Requires Neutral Wire | Yes | ||
| Wire Connection Type | Internal Terminal Screw | ||
| Connection | Wireless | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Location Rating | Dry | ||
| Mounting Type | In-Wall | ||
| Number of Gangs | 1 | ||
| Number of Poles | Multi-Location, Single Pole | ||
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #12 AWG | ||
| Voltage | 120 VAC | ||
| Wire Size | #14 - #10 AWG |
Resources
Installation Instructions
Instruction Sheet
Supporting Document
Sell Sheet
Premium Content
Cutsheet
Reviews
Rated 1 out of
5
by
Bill from
Frustrated
Date published: 2024-01-17
Rated 5 out of
5
by
Bill from
Netatmo Smart Outlet
Date published: 2024-06-01
Rated 1 out of
Ken from
What a Cluster!
Rated 5 out of
Steve B from
Get Smart!
We installed Adorne wireless smart switches and outlets in our newly constructed home in Savannah GA. The installation process was easy, just like putting in regular switches and outlets. Setting up your network is easy too. Just download the App and start adding your smart switches and outlets. All you need to do is name the switches and outlets and place them in the appropriate room on the App. It literally takes less than a minute per switch. You then can control your lights and outlets from your phone or IPad or both. Schedule your lights to come on and go off. Do it anywhere. See what lights are on from the App. Schedule an outlet to come on and go off. Add a wireless switch anywhere to make a 3 way switch. Install or add as many smart switches as you like. The look of the Adorne