CRB5362W
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Construction Spec Grade Duplex Receptacle Back and Side Wire 20A 125V
- Send
- Save as PDF
Features
- Triple-wipe brass contacts ensure lasting, positive contact with plug blades.
- Easily accessed break-off, line-contact connecting tab for fast, easy split-circuit wiring.
- Impact-resistant nylon face and thermoplastic back body.
- 8 hole internal screw-pressure-plate back wire terminals accept #10 - #14 AWG solid or stranded copper or copper-clad conductors.
- Terminal compartments isolated from each other for positive conductor containment.
- Auto-ground clip assures positive ground.
- For covering patents, see www.legrand.us/patents.
Specifications
General Info
| Color | White | ||
| Finish | Matte | ||
| Application Sector | Commercial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | Mexico | ||
| Features | Single Piece Plated Steel Mounting Strap | ||
| Wall Plate Included | No | ||
| Number of Receptacles | 2 | ||
| Outlet Type | Straight Blade | ||
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty | ||
| Standard | UL 498, FEDSPEC | ||
| UPC Number | 785007210231 |
Dimensions
| Product Depth US | 0.78 in | ||
| Product Height US | 2.635 in | ||
| Product Width US | 1.322 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | E140596 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 20 A | ||
| Connection Location | Back and Side | ||
| Wire Connection Type | Internal Pressure Plates, Screw Terminals | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Is Tamper-Resistant | No | ||
| Is Weather Resistant | No | ||
| NEMA Configuration Code | 5-20R | ||
| Number of Poles | Double Pole | ||
| Number of Wires | 3 | ||
| Operating Temperature | -40°-60°C | ||
| Operating Temperature Max | 60 °C | ||
| Operating Temperature Min | -40 °C | ||
| Voltage | 125.0 V | ||
| Wire Size | 14 - 10 AWG |
Resources
Specifications
Supporting Document
Reviews
Questions & Answers
Date published: 2025-03-06
Does the Auto Ground Clip feature qualify this product as Self-Grounding?
Hello Dave, Yes the auto ground clip allows for the device to self-ground when installed
Date published: 2024-01-19
What is the withstand or AIC rating of a standard, commercial, and/or spec grade receptacles?
FYI – below is only a portion of the devices rated – entire table not shown.
Standard Receptacle 10KA
The CRB5362 and CRB5362WCP6 are the same receptacle and have the same UL listings.
W - White
CP - Contractor pack
6 - Needs to be ordered in a multiple of 6
Yes, the CRB5362I receptacles are FSUL(Federal Specification, WS596) listed.
The CRB5362W is both "back and side wire", so you can terminate your wires either way.
Why do your spec sheets for a 5362 receptacle show they are NEMA WD1 & WD6 compliant, but the cutsheets for the 5362A & CRB5362 don't? Do these not comply or are they just not on the cutsheet? If they do comply can I get something in writing that shows