PTTR20HACUSBW Pass and Seymour
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 19ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
PlugTail® Hospital Grade USB Charging Receptacles provide the convenience of mobile charging without the need for a bulky AC adapter. This device is a perfect match for the constant needs of todays mobile environment and is rugged enough to withstand hard-use commercial applications. It comes equipped with two UL Fed Spec AC receptacles and two USB charging ports for mobile devices one Type-A port and one Type-C port for newer products. An efficient, 15.5W power supply provides Ale power needed for charging mobile phones and tablets. The PlugTail® termination provides a more productive, secure, and safer installation and allows you to connect with the future of wiring device innovations. For detailed PlugTail® information, visit our PlugTail® Headquarters. PlugTail® devices and connectors mean that device installation is the same regardless of skill level of the installer. The UL-Listed connectors are keyed to ensure proper wiring installation into each receptacle.
Color White
Features
  • Extra heavy-duty 0.050'' thick brass mounting strap for superior performance and durability.
  • Triple-wipe, brass line contacts for 20A commercial applications
  • Multiple color options available
  • Zinc-plated steel for corrosion resistance
  • 5Vdc Type-C USB port to charge USB Type-C compatible mobile devices
  • Stainless steel auto-ground clips assure positive ground
  • Available in 15 & 20A, Specification Grade and Hospital Grade configurations
Specifications
General Info
Color White
Finish Matte
Application Sector Commercial, Healthcare
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Features USB-A Charging, USB-C Charging
Wall Plate Included No
Number of Receptacles 2
Outlet Type USB-Charging
Warranty Type 1-Year Limited Warranty
Standard FEDSPEC
UPC Number 785007113433
Dimensions
Product Depth US 1.45 in
Product Height US 2.677 in
Product Width US 1.693 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  E140596
cULus Listed  Yes
Technical Information
Amperage 20 A
Connection Location Back Only
Wire Connection Type PlugTail
USB Amperage 3.1 A
Indoor/Outdoor Indoor
USB Wattage 15 W
Is Tamper-Resistant Yes
Number of Poles Double Pole
Number of USBs 2
Number of Wires 3
Voltage 125.0 V
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 5ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Do you have any info on the depth of this device with the connector installed? Currently having issues with the depth of a competitors similar style device. Will not fit in the box. It is also hosp grade, Type A/C, 20A snap-in style.
Asked by: JB
It's approximately 2.03"...see attached image. I hope this helps,