PS4100MIR7W Pass and Seymour
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 18ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Triple pole, Four wire, Non-Fusible Mechanical Interlock Receptacle. 100 amp, 3, 480 vac.
Features
  • Top or Bottom feed.
  • End user decides at installation whether top or bottom feed is appropriate.
  • No closure plug kits required.
Specifications
General Info
Color Gray
Application Sector Industrial
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin United States
Features Adjustable Mounting Feet
Wall Plate Included Yes
Number of Receptacles 1
Outlet Type Pin & Sleeve
Warranty Type 1-Year
Standard UL Listed
UPC Number 785007015652
Dimensions
Product Depth US 9.5 in
Product Height US 14.13 in
Product Width US 9.13 in
Technical Information
Amperage 100 A
Connection Location Top and Bottom
IEC Clock Position Clock Position 7
Wire Connection Type Screw Terminals
Enclosure Type NEMA 12, NEMA 4X
Indoor/Outdoor Indoor
Number of Poles 3-Way
Number of Wires 4
Operating Temperature -50°-60°C
Operating Temperature Max 60 °C
Operating Temperature Min -50 °C
Voltage 480.0 V
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 5ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Asked by: zach
Hi Zach, unfortunately the cap cannot be ordered separately. I apologize for any inconvenience.
Answered by: Wiremold Tech Support
Date published: 2023-06-29
Asked by: zuhair
Thank you for your question on Legrand 100A 3 Pole 4 Wire Non-Fusible Mechanical Interlock(Model # PS4100MIR7W). The Non-Fusible Pin & Sleeve Mechanical Interlock carries a NEMA 4X (watertight, hosedown), 12K (dusttight, falling dirt), IP67 suitability rating(Hazardous Location is not listed).