PS4100B12W
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Triple-Pole, 4-Wire, Pin and Sleeve Inlet. 100A, 125/250V.
- Send
- Save as PDF
Features
- Nylon construction for highimpact and corrosion resistance.
- Natural-rubber grommets provide watertight protection at cable entry.
- Combination-head screws for added convenience and quick installation.
- Revolutionary, hinged cord grip for durable performance and ease of installation.
- Cover with integral neoprene gasket provides watertight seal.
Specifications
General Info
| Color | Gray | ||
| Application Sector | Commercial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | United States | ||
| Standard | UL Listed | ||
| UPC Number | 785007041033 |
Dimensions
| Product Height US | 5.75 in | ||
| Product Length US | 5.71 in | ||
| Product Width US | 5.75 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | 151348 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 100 A | ||
| Number of Poles | 3-Way | ||
| Number of Wires | 4 | ||
| Voltage | 125.0 V | ||
| Wire Size | 2 AWG |
Resources
Installation Instructions
Specifications
Catalog
Reviews
Questions & Answers
Is there a cord cap that mates to this?
Yes, PS4100C12W is the female cord connector that mates up with PS4100B12W inlet.
Date published: 2020-02-13
IS THERE A CAP TO SEAL OFF THIS PLUG WHEN NOT IN USE
Thank you for your question regarding the Pass & Seymour Pin and Sleeve Inlet. 100A, 125/250 volt(Model # PS4100B12W).