BF-SDS10V-AST Wattstopper
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
The BF-SDS10V-AST takes a 0-10V dimming signal and a fixed line voltage input and converts it to a phase-adaptive dimmed output for up to 1300W for a 277V load and 750W for a 120V load. The dimming type used (forward phase or reverse phase) is automatically selected by the BF-SDS10V-AST for optimal dimming performance. The BF-SDS10V-AST has a built-in slotted mounting bracket for surface mounting and is rated for install in plenum spaces
Features
  • Voltage: 120–277VAC; 60Hz
  • Power: 750W at 120VAC, 1300W at 277VAC
  • Operating Temperature: -40°F to 140°F (-40°C to 60°C)
  • Weight: 1.7 lbs (0.77 kg)
  • Mounting: Screws or through-hole hardware via built-in bracket
Specifications
General Info
Color Black
Type Converter
Material Aluminum
Application Sector Commercial
Product Line Wattstopper
Country Of Origin United States
Installation Location Ceiling
Warranty Type 5-Year
Standard RoHS, ETL
UPC Number 754182949038
Dimensions
Product Depth US 4.0 in
Product Height US 1.9 in
Product Volume US 32.7 cu in
Product Width US 4.3 in
Product Weight US 0.2 lb
Technical Information
Action Key, Single Pole
Number of Connections 2
Wire Connection Type Terminal Block
Dimming Compatibility 0-10 V, Forward Phase, Reverse Phase
Compatibility LMRC
Has Battery No
Indicator LED Light
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120/277 VAC
Line Frequency 60 Hz
Mounting Type Screw Holes
Operating Temperature -40°-140°F, -40°-60°C
Operating Temperature Max 140 °F
Operating Temperature Min -40 °F
Operating Humidity 0-50% RH
Maximum Power 1300 W @ 270 VAC, 750 W @ 120 VAC
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 3ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Is this compatible with the ELCU-200? If so, is there a wiring/riser diagram to explain?
Asked by: Bobby
There is currently no published wiring diagram that specifically illustrates the BF-SDS10V-AST used in conjunction with the ELCU-200. The BF-SDS10V-AST is intended to work with a 0–10V dimming control signal, typically provided by an LMRC-series 0-10V dimming room controller, and is used to convert that signal to a phase-dimming output suitable for compatible fixtures. The ELCU-200 functions independently of the dimming device. It monitors the normal power circuit and ensures emergency lighting remains operational during a loss of normal power by bypassing control devices and forcing designated fixtures on. While the ELCU-200 and BF-SDS10V-AST don’t directly interface, they can coexist in the same circuit when properly designed. In this context, the alternate wiring method for dimmer bypass on an emergency circuit—outlined in the ELCU-200 documentation—is likely the most appropriate approach. This method ensures that emergency fixtures receive full power in override conditions, regardless of the dimming signal. Due to the complexity and variables involved in emergency lighting designs, especially when combining dimming and emergency control components, it can be difficult to account for all possible wiring scenarios based solely on limited information. We strongly recommend contacting Wattstopper Technical Support for a custom-tailored wiring solution that ensures proper functionality.