LMCP48-10V Wattstopper
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 28ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
models.
Number of Contacts 48
Features
  • Dimming panels dim 0-10V lighting loads as well as switch lighting and plug loads
  • Switching panels switch lighting and plug loads
  • Native BACnet communications for network control solutions
  • Easy setup via LMCT-100 handheld configuration tool
  • HDR relays include a switch for manual override even when panel is powered off
  • Compatible with Digital Lighting Management switches, sensors and input devices
  • 99 control groups accessible via handheld configuration tool
  • Includes DIN-Rail for mounting NB-Router inside the panel
  • Optional NB-CABLES provide accessory power and data connections to NB-ROUTER (sold separately)
Specifications
General Info
Color Nickel
Product Series LMCP
Type Relay Panel
Material Steel
Application Sector Commercial
Product Line Wattstopper
Country Of Origin United States
Installation Location Enclosure, Wall
Warranty Type 5-Year
UPC Number 754182947508
Dimensions
Product Depth US 4.7 in
Product Height US 44.5 in
Product Volume US 5126.4 cu in
Product Width US 24.0 in
Product Weight US 85.5 lb
Additional Information
Technical Information
Topology Free Topology
Wire Connection Type RJ-45
Dimming Compatibility 0-10 V
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120/277/347 V
Line Frequency 50 Hz, 60 Hz
Timer Type Event Based
Number of Relays 48
Operating Temperature 0°-60°C, 32°-140°F
Operating Temperature Max 140 °F
Operating Temperature Min 32 °F
Operating Humidity 5-95% RH (Non-Condensing)
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 9ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
is there any documentation i can send my client on the barrier plates for dual feeds 120v/277v
Asked by: Anonymous
The LMCP48-10V lighting control panel is engineered to accommodate dual feed applications (120V/277V) through a series of integrated physical barriers and routing protocols designed to maintain proper separation between voltage classes. High/Low Voltage Separation 🔹Class 2 Wire-way: Located at the top of the panel, this dedicated wire-way provides the necessary physical separation between high-voltage Class 1 wiring and sensitive BACnet/IRB network wiring. 🔹0–10V Dimming Control: All 0–10V wires must either originate as Class 2 or be properly reclassified. These are routed through the Class 1/Class 2 barrier via multiple 1.5-inch openings equipped with protective grommets. Field Flexibility 🔹Moveable Barriers: The interior of the panel features adjustable barriers. These can be relocated to assist in specific wire routing requirements, ensuring that distinct voltage feeds remain partitioned according to local electrical codes. 🔹Installation Reference: Detailed schematics and physical layout dimensions regarding these barriers can be found in the standard LMCP Installation Instructions under the "Wiring and Mounting" sections.
Answered by: Tier 1 Tech Support
Date published: 2026-04-02
i have the LP8f-115 is his compatible
Asked by: jeremy
Date published: 2026-03-31
Can DMX be used to control lighting thru the LMCP
Asked by: md2050
DMX cannot be used to directly control a Wattstopper LMCP panel.
Can you configure the lights with the LMCI-100 and a Laptop?
Asked by: Daniel
Asked by: Mike
Does the panel have an input availability for an occupancy signal coming from the BAS system?
Asked by: mmolina
Asked by: William Glasheen
Answered by: Pass & Seymour Technical Support
What is the amperage rating for this panel? 100A? More? Less? The specs only show the individual contacts' ratings, but there is no rating shown for the entire panel. Thank you