RFBA4R30OG Wiremold
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 18ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Grade On Grade
Number of Gangs 4 Gang
Features
  • Universal sized conduit feed: Meets all requirements for each box. 2- and 4-gang shallow boxes accept a 1”” conduit feed, while all standard boxes accept a 2”” conduit feed.
  • Removable dividers post-pour: Fully adjustable before and after the concrete pour.
Specifications
General Info
Type Floor Box
Material Steel
Finish Epoxy Coated
Application Sector Commercial
Product Line Wiremold
Country Of Origin Mexico
Installation Location On Grade
Number of Knockouts 20
Warranty Type 1-Year from Installation or 2-Years from Day of Sale
Standard UL514
UPC Number 786564105428
Dimensions
Product Depth US 3.0 in
Product Width US 11.937 in
Product Weight US 16.08 lb
Knockout Size 1 in, 1-1/2 in, 1-1/4 in, 3/4 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  QCIT
cULus Listed  Yes
Trade Programs
USMCA Yes
Additional Information
Product Environmental Profile Yes
Technical Information
Box Type On-Grade
Box Capacity 4 Gangs
Service Capacity Multiple
Floor Type Carpet, Concrete, Polished Concrete, Terrazzo, Tile, Wood
Indoor/Outdoor Indoor
Depth Behind Device Plates 2.75 in
Minimum Floor Depth 3 in
Number of Compartments 4
Number of Gangs 4
Plenum No
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Can the RFBA series floor box be mounted within a raised floor?
Asked by: Jake
Answered by: Wiremold Tech Support
Date published: 2026-03-24
Asked by: Cody
Date published: 2025-08-22
Are the RFBA floor boxes made in America?
Asked by: Brian B
We do new car dealerships. Is there a floor box / cover suitable for vehicle rolling loads?
Asked by: Anonymous
FOR 2" CONDUIT ENTRY DO YOU SUPPLY A PLATE AS THE ENTRY WAYS ONLY FOR 1-1/2"
Asked by: JIMBO
Hello, For 2" conduit entry, part number 2HUB can be used to replace one of the removable conduit knockout plates on the side of the box.