PS5100P7W
Pass and Seymour
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
4-Pole, 5-Wire, Pin and Sleeve Plug. 100A, 277/480V.
- Send
- Save as PDF
Features
- Nylon construction for highimpact and corrosion resistance.
- Natural-rubber grommets provide watertight protection at cable entry.
- Combination-head screws for added convenience and quick installation.
- Revolutionary, hinged cord grip for durable performance and ease of installation.
- Cover with integral neoprene gasket provides watertight seal.
Specifications
General Info
| Color | Gray | ||
| Type | Plug | ||
| Application Sector | Commercial | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | United States | ||
| Features | Watertight | ||
| Warranty Type | 1-Year | ||
| Standard | UL Listed | ||
| UPC Number | 785007051056 |
Dimensions
| Product Height US | 5.2 in | ||
| Product Length US | 13.4 in | ||
| Product Width US | 5.2 in |
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
| cULus ListingNumber | 151347 | ||
| cULus Listed | Yes |
Technical Information
| Amperage | 100 A | ||
| Flanged | No | ||
| Connector Style | Pin & Sleeve | ||
| Indoor/Outdoor | Both | ||
| Number of Poles | 4-Way | ||
| Number of Wires | 5 | ||
| Terminal Accommodation | #2 AWG | ||
| Voltage | 277.0 V |
Resources
Cutsheet
Installation Instructions
Specifications
Catalog
Reviews
Questions & Answers
Where can I get a cap to protect this plug when not connected?
Hello,
Unfortunately, at this time we do not have a protective cap for the PS5100P7W.
Best Regards,
Technical Support
Date published: 2023-02-07
Recently Viewed
Added to Favorites
Go to favorites
Remove from favorites?
Something went wrong. Please try again later.
PSBB1001W | Pass and Seymour
63A Pin & Sleeve Intl Watertight Receptacle