DQFF20UBK Wiremold
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 24ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Field wired unit includes one (1) 20A black tamper-resistant duplex receptacle with two (2) USB ports that provide 3.1A. Comes with a black powder coat finish.
Color Black
Application Sector Commercial
  • Commercial
Features
  • USB Charging Capability: Duplex 3.1A USB receptacles provide charging capacity for a wide range of mobile devices.
Specifications
General Info
Color Black
Type Flip Up
Material Aluminum
Product Line Wiremold
Country Of Origin Mexico
Features USB-A Charging
Number of Receptacles 1
Outlet Type Tamper-Resistant
Warranty Type 1-Year from Installation or 2-Years from Day of Sale
UPC Number 786776186826
Dimensions
Product Weight US 2.3 lb
Internal Depth 3.25 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  E15191
cULus Listed  Yes
Trade Programs
USMCA Yes
Additional Information
Technical Information
Amperage 20 A
Cutout Shape Rectangular
Cord Length 6 ft
USB Amperage 3.1 A
USB Wattage 15 W
Mounting Type Recessed
NEMA Configuration Code 5-20R
Number of USBs 1
Voltage 125.0 V