LMPL-611-20M Wattstopper
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 40ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Features
  • Plug n’ Go™ automatic configuration and programming with DLM Configuration App
  • Accepts occupancy sensor signal for energy saving control of plug loads
  • Uses IPv6 wireless to establish network communication with DLM wireless devices
  • Plenum-rated controller with line voltage relay and switching power supply
  • Commissioning using DLM Configuration App
Specifications
General Info
Color White
Product Series LMPL
Type Room Controller
Material ABS
Finish Gloss
Application Sector Commercial
Product Line Wattstopper
Country Of Origin China
Features Metered, Wireless
Installation Location Ceiling
Warranty Type 5-Year
Standard UL 88T9, UL 2043, cUL, FCC part 15, RoHS
UPC Number 754182944194
Dimensions
Product Depth US 2.0 in
Product Height US 4.4 in
Product Volume US 44.6 cu in
Product Width US 4.0 in
Product Weight US 0.6 lb
Additional Information
DesignLights Consortium Qualified System Yes
Security   Yes This product is ioXt certified
Technical Information
Antenna Integrated, Internal
Antenna Pattern Omni-directional
Number of Connections 0
Topology Wireless Mesh
Wire Connection Type Wireless
Dimming Compatibility On/Off
Compatibility Bluetooth, DLM Wireless (IPv6)
Encryption AES 128-bit
Frequency Band 2.4 GHz
Has Battery No
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120 V
Line Frequency 50 Hz, 60 Hz
Load Rating 20 A @ 120 VAC
Location Rating Dry
Mounting Type 1/2 in Knockout, 4 in Deep J-Box
Number of Relays 1
Operating Temperature 0°-60°C, 32°-140°F
Operating Temperature Max 140 °F
Operating Temperature Min 32 °F
Operating Humidity 5-95% RH (Non-Condensing)