RRW600UTCCCV4
radiant Collection
radiant® Single Pole 3-Way Occupancy Sensor, White is rated
out of
5 by
28.
Bazaarvoice SAP Hybris Integration Version 2.8.1
Quantity
In Stock
- Send
- Save as PDF
Features
- Passive infrared (PIR) sensor switch technology with 180° coverage up to 600 sq. ft. Rated for up to 600W (5A) of LED lighting.
Specifications
General Info
| Color | White | ||
| Type | Switch | ||
| Material | Polycarbonate, Steel | ||
| Finish | Satin | ||
| Application Sector | Hospitality, Light Commercial, Multi-Dwelling Unit, Residential | ||
| Product Line | Pass & Seymour | ||
| Country Of Origin | China | ||
| Features | Adjustable Time Delay, Motion Sensor | ||
| Installation Location | Wall Box | ||
| Switch Type | Motion Sensor, sofTap | ||
| Warranty Type | Limited Lifetime Warranty | ||
| UPC Number | 785007496574 |
Dimensions
| Product Depth US | 1.88 in | ||
| Product Height US | 2.63 in | ||
| Product Width US | 1.69 in |
Technical Information
| On Function | Selectable Auto/Manual | ||
| Requires Neutral Wire | No | ||
| Wire Connection Type | Flying Leads | ||
| Indoor/Outdoor | Indoor | ||
| Input Voltage | 120 VAC | ||
| Line Frequency | 60 Hz | ||
| Load Rating | 120V 5A (ELV), 120V 5A 600W (CFL), 120V 5A 600W (LED), 120V 600VA (Fluorescent), 120V 600VA (MLV), 120V 600W (Halogen), 120V 600W (Incandescent) | ||
| Load Type | CFL, Fan Motor, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED | ||
| Mounting Type | Wall Box | ||
| Number of Poles | Multi-Location, Single Pole 3 Way | ||
| Timer Duration | 30 Seconds-20 Minutes, 5 Minutes | ||
| Operating Humidity | 0-95% RH (Non-Condensing) | ||
| Horsepower Rating | 1/6 HP @ 120 VAC | ||
| Sensing Range | Major Motion 35 ft, Minor Motion 20 ft | ||
| Sensor Type | Occupancy, Vacancy | ||
| Sensor Technology | Passive Infrared (PIR) | ||
| Sensor Coverage | 600 sq ft | ||
| Sensor Coverage Pattern | 180 ° | ||
| Voltage | 120 VAC | ||
| Wattage | 600 W | ||
| Wire Size | #14 - #10 AWG |
Resources
Installation Instructions
Brochure
Specifications
Supporting Document
Sell Sheet
Premium Content
Reviews
Rated 5 out of
5
by
Charles 1547 from
"You must unlearn what you have learned." -Yoda
Date published: 2022-08-26
Rated 3 out of
5
by
GSBJackson from
Poor Instructions
Date published: 2019-12-02
Rated 1 out of
tarded from
Super frustrating.
I've spent 4 hours and no luck. There are no instructions on how to wire as a 3 way switch. If I could give it 0 star I would. Waste of my time and money.
Rated 1 out of
John from
Poor instructions
10Driver from
Lousy instructions...
Cannot get the switches to work as shown.
Questions & Answers
where can I get a wiring diagram for Legrand RRW600U?
Best Regards,
Technical Support
M - F | 8 - 6p ET
This particular model doesn't offer an ambient light sensor.
I’ve thought this through, and I think this should work in a 4way circuit. Wire as legrand prescribes to the three way but then run the two poles from that three way to the 4 way and terminate the other half of the four way to nc and ground. That should work and the legrand engineers should be ashamed if it works, don’t see how it wouldn’t.