  • clientName_legrand
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 3ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Color Tri Color (White, Ivory, Light Almond)
Quantity
In Stock
Add To Cart Button Ready
Where To Buy
Features
  • Passive infrared (PIR) sensor switch technology with 180° coverage up to 600 sq. ft. Rated for up to 600W (5A) of LED lighting.
Specifications
General Info
Color Ivory, Light Almond, White
Type Switch
Material Polycarbonate, Steel
Finish Satin
Application Sector Hospitality, Light Commercial, Multi-Dwelling Unit, Residential
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Features Adjustable Time Delay, Motion Sensor
Installation Location Wall Box
Switch Type Motion Sensor, sofTap
Warranty Type Limited Lifetime Warranty
Standard cULus
UPC Number 785007496598
Dimensions
Product Depth US 1.88 in
Product Height US 2.63 in
Product Width US 1.69 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  E95442
cULus Listed  Yes
Technical Information
On Function Selectable Auto/Manual
Requires Neutral Wire No
Wire Connection Type Flying Leads
Environmental Conditions Indoor Use Only
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120 VAC
Line Frequency 60 Hz
Load Rating 120V 5A (ELV), 120V 5A 600W (CFL), 120V 5A 600W (LED), 120V 600VA (Fluorescent), 120V 600VA (MLV), 120V 600W (Halogen), 120V 600W (Incandescent)
Load Type CFL, Fan Motor, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED
Location Rating Dry
Mounting Type Wall Box
Number of Poles Multi-Location, Single Pole 3 Way
Timer Duration 30 Seconds-20 Minutes, 5 Minutes
Operating Humidity 0-95% RH (Non-Condensing)
Horsepower Rating 1/6 HP @ 120 VAC
Response Frequency 60 Hz
Sensing Range Major Motion 35 ft, Minor Motion 20 ft
Sensitivity 60Hz
Sensor Type Occupancy, Vacancy
Sensor Technology Passive Infrared (PIR)
Sensor Coverage 600 sq ft
Sensor Coverage Pattern 180 °
Target Size 180 deg
Voltage 120 VAC
Wattage 600 W
Wire Size #14 - #10 AWG
Reviews
Date published: 2022-08-26
Date published: 2019-12-02
Rated 1 out of 5 by from Super frustrating. I've spent 4 hours and no luck. There are no instructions on how to wire as a 3 way switch. If I could give it 0 star I would. Waste of my time and money.
  • y_2026, m_5, d_12, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_1, tr_27
  • clientName_legrand
  • CLOUD, getReviews, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Asked by: jerry
Answered by: Pass & Seymour Technical Support
Asked by: Todd
where can I get a wiring diagram for Legrand RRW600U?
Asked by: Jim
Asked by: Mike
Answered by: Wiremold Tech Support
Asked by: SVerdi
This particular model doesn't offer an ambient light sensor.
Asked by: Frank
I’ve thought this through, and I think this should work in a 4way circuit. Wire as legrand prescribes to the three way but then run the two poles from that three way to the 4 way and terminate the other half of the four way to nc and ground. That should work and the legrand engineers should be ashamed if it works, don’t see how it wouldn’t.