XPP2G30D-SV Wiremold
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 24ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
Outdoor Power Pedestal
Color Silver
Number of Channels 2
Features
  • 15–60A Device Compatibility: Supports a wide range of high-amperage devices, delivering flexible, reliable power for demanding outdoor equipment and event applications.
  • Variety of Finishes: Available in green, brown, silver and black to meet any outdoor aesthetic
  • Outdoor-Rated Construction: Sheet metal form designed for durability in all weather conditions.
Specifications
General Info
Color Silver
Type Power Pedestal
Material Steel
Application Sector Commercial, Entertainment, Hospitality, Parks, Transit
Product Line Wiremold
Country Of Origin United States
Warranty Type 1-Year from Installation or 2-Years from Day of Sale
UPC Number 786776194821
Dimensions
Product Height US 30.0 in
Product Length US 6.375 in
Product Width US 3.0 in
Product Weight US 0.24 lb
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus ListingNumber  E479489
cULus Listed  Yes
Additional Information
Product Environmental Profile Yes
Technical Information
Maximum Amperage Supported 60 A
Service Capacity Dual
Enclosure Type NEMA 3R
Is Pre-Wired No
Number of Channels 2
Number of Gangs 2
Reviews
  • CLOUD, getReviews, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Asked by: Rich
Answered by: Wiremold Tech Support
Date published: 2025-10-11
Asked by: Anonymous
Date published: 2025-10-11
Can two 50A Receptacles fit on this pedestal?
Asked by: JPTNP
Hello, No, 50A receptacles are too large to fit side-by-side in one XPP pedestal. Thank you,
Will this pedestal allow us to mount a single NEMA L22-50R (277/480v, 30A twist-lock).
Asked by: Anonymous
Can multiple device plates fix in a single pedestal, i.,e 50/2 twist lock, 30/1 twistlock and one 20A GFIC all with separate covers?
Hello, Do to the size of those specific devices each would require their own pedestal. The 50A and 30A would be too large (the male plugs) to combine with other services/outlets. If the 50A or 30A where in use the male plug would be too big and block the other receptacle from being used at the same time.