  • clientName_legrand
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Quantity
In Stock
Add To Cart Button Ready
Where To Buy
Features
  • Replaces any standard switch with ease, in as little as 10 minutes
  • Uses a paddle switch for smoother control with a low-profile aesthetic
  • Features durable, high-impact resistant thermoplastic construction
  • Designed to install easily with a narrower back body and captivated mounting screws
Specifications
General Info
Color Brown
Type Switch
Finish Satin
Application Sector Commercial, Residential
Product Line Pass & Seymour
Country Of Origin China
Wall Plate Included No
Number of Switches 1
Switch Type Paddle
Warranty Type 1-Year Limited Warranty
UPC Number 785007858457
Dimensions
Product Depth US 1.27 in
Product Height US 4.19 in
Product Width US 1.43 in
Listing Agencies / 3rd Party Agencies
cULus Listed  Yes
Technical Information
Amperage 15 A
Connection Location Back and Side
Requires Neutral Wire Yes
Wire Connection Type Push Wire, Wire Terminal
Indoor/Outdoor Indoor
Load Rating 15 A @ 120/125 VAC
Load Type CFL, Fluorescent, Halogen, Incandescent, LED, Universal, Xenon
Location Rating Dry
Mounting Type Box
Number of Gangs 1
Number of Poles 3-Way
Throw Type Single Throw
Terminal Accommodation #14 AWG - #10 AWG
Voltage 120/125 V
Reviews
Date published: 2023-01-09
Rated 5 out of 5 by from Best 3way switch for the money Great option for premier Rocker switch and to match every other device in your room or space
Date published: 2021-09-18
Rated 5 out of 5 by from Radiant 15A 3 pole switches Very nice contemporary design, well made switch with much ease of use compared to standard swiches
  • y_2026, m_5, d_13, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_24, tr_7
  • clientName_legrand
  • CLOUD, getReviews, 4ms
  • REVIEWS, PRODUCT
Questions & Answers
Asked by: JonnyC
Answered by: Gofyourself23
Asked by: bob
Answered by: Pass & Seymour Technical Support
Is the TM873W 3-way rocker light switch LED compatible?
Asked by: Jeff
Thank you for your inquiry. Yes, the TM873W is compatible with LED loads.
Asked by: Eric
Asked by: Gronostajski Richard
iM LOOKING FOR THE MOUNTING SHEET, BUT IS MISSING
Asked by: ERIKA
i bought this switch and the wireig diagram iis missing
Asked by: jack
The wiring diagram for a 3way switch is attached below: Black terminal - HOT or LOAD wire Brass terminals - traveler wires(2)